Europese beurzen openen hoger

De Europese beurzen gaan donderdag een hogere opening tegemoet, in afwachting van nieuwe ontwikkelingen in de handelsoorlog.
IG voorziet een openingswinst van 64 punten voor de Duitse DAX, een plus van 21 punten voor de Franse CAC 40 en een stijging van 35 punten voor de Britse FTSE 100.
De Europese beurzen zijn woensdag hoger gesloten, schijnbaar onberoerd door president Trumps laatste dreigementen over importheffingen, waaronder zijn voornemen om een heffing van 50 procent op koper in te voeren.
Ondertussen lijkt Trump de druk op lopende handelsbesprekingen te verhogen. Hij suggereerde dat de Europese Unie binnen enkele dagen een brief zou kunnen ontvangen met een overzicht van de importheffingen die hij wil gaan heffen.
“En naast de schokgolf die Trump door de kopermarkt liet gaan, herhaalde hij ook zijn plannen om hoge invoerheffingen in te voeren op medicijnen – nog zo’n kritiek product dat de president graag weer in de VS gemaakt ziet worden”, zei strateeg Bas van Geffen van Rabobank, eraan toevoegend dat er dus waarschijnlijk nog wat prijsdruk in het vat zit, hoewel die waarschijnlijk pas op de middellange termijn merkbaar zal worden.
“Dat geldt ook voor de ‘wederkerige’ tarieven. De beslissing om deze invoerheffingen pas op 1 augustus in te laten gaan, geeft Amerikaanse bedrijven meer tijd om voorraden in te kopen in aanloop naar de kerst. Prijsstijgingen worden wellicht pas volgend jaar echt zichtbaar”, aldus Van Geffen.
Bedrijfsnieuws
De Europese Stoxx Aerospace and Defense-index steeg woensdag 0,8 procent en noteerde tussentijds op een recordniveau. Tot nu toe is de index dit jaar met circa 75 procent gestegen.
De Stoxx Europe 600 Banks-index steeg woensdag 1,6 procent en bereikte tussentijds het hoogste niveau sinds 2008.
Meta Platforms heeft een minderheidsbelang gekocht in ’s werelds grootste brillenmaker EssilorLuxottica, zo meldde persbureau Bloomberg op basis van bronnen. Facebook-moederbedrijf Meta heeft iets minder dan 3 procent van Ray-Ban-maker EssilorLuxottica verworven, een belang ter waarde van ongeveer 3,5 miljard dollar tegen de huidige marktprijs, aldus de bronnen. Het aandeel EssilorLuxottica steeg 5,6 procent.
De Britse reclame- en communicatiegigant WPP heeft de financiële prognose voor het hele jaar verlaagd, vanwege de verwachting dat aanhoudende macro-economische onzekerheid de uitgaven van klanten zal drukken. Het aandeel noteerde 16,3 procent lager, terwijl sectorgenoot Havas in Amsterdam 0,2 procent inleverde.
UniCredit heeft via het omzetten van derivaten naar aandelen het belang in Commerzbank vergroot tot circa 20 procent. Daarmee wordt UniCredit de grootste aandeelhouder van de Duitse bank. UniCredit won 4,6 procent en Commerzbank steeg 0,4 procent.
De IPO van EnergyVision, de eerste in vier jaar in Brussel, lijkt succesvol. Dinsdag werd de definitieve biedprijs vastgesteld op 9,50 euro per aandeel. Het aandeel sloot uiteindelijk op 11,95 euro.
Euro STOXX 50 5.445,65 (+1,4%)
STOXX Europe 600 549,96 (+0,8%)
DAX 24.549,56 (+1,4%)
CAC 40 7.878,46 (+1,4%)
FTSE 100 8.867,02 (+0,2%)
SMI 12.006,86 (+0,3%)
AEX 918,77 (+0,2%)
BEL 20 4.505,80 (+0,7%)
FTSE MIB 40.821,31 (+1,6%)
IBEX 35 14.254,40 (+1,2%)
AMERIKAANSE AANDELEN
Wall Street opent volgens de Amerikaanse futures donderdag in het rood.
De Amerikaanse beurzen zijn woensdag nog hoger gesloten, nadat beleggers de handelsperikelen van zich afschudden en steun haalden uit de notulen van de laatste beleidsvergadering van de Federal Reserve.
Hoewel de S&P 500 net onder zijn recente record van 6.279,35 punten bleef hangen, wist de Nasdaq zijn eerdere record van 20.601,10 punten verder aan te scherpen.
Uit de notulen van de laatste beleidsvergadering van de Fed op 17 en 18 juni bleek dat, ondanks een verdeeld beleidscomité, de meeste functionarissen van de Fed van mening waren dat een verlaging van de rente dit jaar waarschijnlijk gepast zou zijn. Zij waren echter verdeeld over het aantal verlagingen, zo bleek uit de notulen.
Een paar deelnemers merkten op dat, als de economische data zich ontwikkelingen in lijn met hun verwachtingen, ze open staan voor een verlaging van de beleidsrente, al tijdens de volgende vergadering. Sommige deelnemers stelden echter dat een renteverlaging dit jaar waarschijnlijk niet zal plaatsvinden. De waarschijnlijk oplossing ligt volgens marktvolgers echter ergens in het midden.
The Wall Street Journal meldde woensdag dat Kevin Hassett, economisch adviseur van president Donald Trump, een serieuze kandidaat lijkt te zijn als opvolger van Fed-voorzitter Jerome Powell.
Trump wil Powell op een gegeven moment vervangen, vanwege de terughoudendheid van de voorzitter om de rente te verlagen. Op Truth Social zei Trump woensdag dat de Fed-rente “minstens 3 punten te hoog” is.
Daarnaast verstuurde Trump woensdag een nieuwe reeks brieven waarin hij importtarieven aankondigde voor diverse landen. De Filipijnen mogen rekenen op een tarief van “slechts 20 procent”, aldus Trump. Voor Brunei en Moldavië geldt een tarief van 25 procent en voor Algerije, Irak, Sri Lanka en Libië 30 procent. De heffingen gaan in op 1 augustus, wat drie weken later is dan eerder was aangekondigd.
Trump dreigde dinsdag met een heffing van 50 procent op koper en herhaalde ook zijn plannen om hoge invoerheffingen in te voeren op medicijnen. Hij suggereerde tevens dat de Europese Unie binnen enkele dagen een brief zou kunnen ontvangen met een overzicht van de importheffingen, waarbij volgens The Wall Street Journal het tarief van 10 procent voor de meeste Europese goederen gehandhaafd zal worden.
“De superieure [geleider]functie van koper zijn van essentieel belang om te kunnen voldoen aan de toenemende vraag naar elektriciteit van datacenters en de uitbreiding van deze centra”, aldus technisch strateeg Adam Turnquist van LPL Financial. “Het upgraden van wereldwijde energienetwerken, de productie van elektrische voertuigen en de ontwikkeling van alternatieve energiebronnen zijn ook factoren die de vraag naar koper op de lange termijn stimuleren”, zei Turnquist.
“De heffingen op koper zullen deze inspanningen duurder maken. Het zal jaren duren voordat de VS geïmporteerd koper kan vervangen met nieuwe binnenlandse [koper]productiecapaciteit”, voegde hij toe.
Op macro-economisch vlak werd woensdag bekend dat de groothandelsvoorraden in de VS in mei op maandbasis zijn gedaald met 0,3 procent, terwijl op jaarbasis sprake was van een stijging met 1,4 procent.
Het aantal hypotheekaanvragen in de VS is vorige week gestegen met 9.4 procent. De marktindex steeg van 257,5 naar 181,6.
De augustus-future voor een vat ruwe olie sloot woensdag op de New York Mercantile Exchange 0,05 dollar, ofwel 0,1 procent, hoger op 68,38 dollar. Uit de meest recente data van het Amerikaanse energieagentschap EIA bleek woensdag dat de voorraden ruwe olie in de VS vorige week zijn gestegen.
Op macro-economisch vlak staan donderdag in de VS alleen de wekelijkse steunaanvragen op de agenda.
Bedrijfsnieuws
Starbucks noteerde woensdag 0,3 procent hoger, nadat CNBC meldde dat er volop wordt geboden door private investeerders op Starbucks China, die 5 tot 10 miljard dollar zouden willen betalen. Starbucks wil echter een aanzienlijk belang zelf houden en werkt aan een shortlist die de bijna dertig bieders moet terugbrengen tot een vijftal. Op basis van het aandeel in de omzet van de groep zou 9 miljard dollar een redelijke waardering zijn, volgens CNBC. Als bieders worden genoemd Centurium Capital, Hillhouse Capital, Carlyle Group en KKR.
Freeport-McMoRan steeg dinsdag met 2,5 procent. De stijging vond plaats nadat de koperprijzen met 13 procent waren gestegen naar recordhoogten na uitspraken van president Donald Trump over het invoeren van een importheffing van 50 procent op koper. Woensdag noteerde het aandeel echter 1,5 procent lager.
Aehr Test Systems daalde 12,4 procent. Het bedrijf bleef voorzichtig over zijn vooruitzichten.
AES Corporation noteerde 19,8 procent hoger, nadat Bloomberg meldde dat het bedrijf overweegt zich te laten overnemen en er belangstelling zou zijn van grote investeerders.
Apple ziet zijn chief operating officer vertrekken later dit jaar. Het aandeel herstelde van eerdere verliezen en sloot uiteindelijk 0,5 procent hoger.
Penguin Solutions noteerde 10,6 procent hoger, ondanks een tegenvallende kwartaalomzet.
Nvidia sloot 1,8 procent hoger op 162,88 dollar en passeerde tussentijds de magische grens van 163,93 dollar, waarmee de chipmaker het eerste bedrijf ooit werd dat een marktwaarde van meer dan 4 biljoen dollar bereikte.
De toekomst van technologiereus Google is onzeker geworden, nu het bedrijf door mededingingsautoriteiten in de VS en Europa met argusogen wordt gevolgd. Analisten beginnen inmiddels te opperen dat het bedrijf zichzelf maar het best vrijwillig in stukken kan knippen. Ook is er vrees dat AI het verdienmodel van Google kan ondermijnen. Het aandeel is daardoor mogelijk ondergewaardeerd, volgens analisten van D.A. Davidson. Alphabet sloot dinsdag 1,4 procent lager en steeg woensdag 1,3 procent.
S&P 500 index 6.263,26 (+0,6%)
Dow Jones index 44.458,30 (+0,5%)
Nasdaq Composite 20.611,34 (+0,9%)
AZIE
De Aziatische beurzen noteerden donderdag verdeeld.
Nikkei 225 39.579 (-0,6%)
Shanghai Composite 3.506 (+0,4%)
Hang Seng 23.915 (+0,1%)
VALUTA
De euro/dollar noteerde op 1,1737. Bij het sluiten van de Amerikaanse beurzen op woensdag bewoog het muntpaar nog op 1,1709 en bij het sluiten van de Europese beurzen stond er nog een stand van 1,1723 op de borden.
USD/JPY Yen 146,21
EUR/USD Euro 1,1737
EUR/JPY Yen 171,61
MACRO-AGENDA:
06:30 Industriële productie – Mei (NL)
08:00 Inflatie – Juni def. (Dld)
14:30 Steunaanvragen – Wekelijks (VS)
BEDRIJFSNIEUWS:
13:00 Delta Air Lines – Cijfers tweede kwartaal (VS)
Match My View
Vind snel en gemakkelijk een beursproduct dat past bij uw strategie.
Profiteer van
koersstijgingen of juist koersdalingen met onze handige selectietool. Selecteer een aandeel: