AEX start 2026 met stevige winst
De Amsterdamse beurs is 2026 met een fraaie winst gestart, daarbij geholpen door de koerswinsten voor de ‘chippers’.
De AEX sloot 1,7 procent hoger op 967,59 punten.
Op de eerste dag van de maand is het traditiegetrouw letten op de inkoopmanagerscijfers voor de industrie.
In de industrie in de eurozone nam de krimp in december toe. De inkoopmanagersindex voor de industrie daalde van 49,6 in november naar 48,8 in december. Dat is de laagste stand in negen maanden. In oktober stond de index nog op 50,0.
Econoom Cyrus de la Rubia van Hamburg Commercial Bank zag de vraag in de industrie nog verder vertragen. “Significant minder orders”, aldus de econoom. En dat resulteerde in een afname van de orderportefeuilles. Voorraadafbouw was volgens De la Rubia de belangrijkste oorzaak.
“Het is dan ook niet vreemd dat bedrijven in deze situatie hun personeelsbestand blijven verkleinen”, merkte de econoom op.
In de VS bleef de industrie groeien in december, hoewel in een iets lager tempo. Toch stemde het cijfer niet tot tevredenheid.
“Fabrikanten blijven produceren, terwijl de orders onder druk staan”, aldus econoom Chris Williamson van S&P Global. “Tenzij de vraag aantrekt, zijn de huidige productieniveaus van de fabrieken duidelijk niet houdbaar. Ook het aantal werknemers zal negatief worden beïnvloed als de productiecapaciteit moet worden teruggeschroefd.”
De euro/dollar steeg vrijdag naar 1,1749 en olie werd een procent goedkoper. Edelmetalen werden duurder, maar vanochtend stonden de prijzen nog een flink stuk hoger dan aan het einde van de middag.
Stijgers en dalers
Techaandelen gingen vrijdag aan de leiding. ASML en ASMI wonnen 7,0 procent. Besi spande de kroon met een winst van 11,5 procent.
Onder meer uitspraken van de co-CEO van Samsung en plannen van Baidu om de AI-chipdivisie zelfstandig naar de beurs te brengen, zorgen voor een goed sentiment. Ook was er een positief rapport van Citi Research. De prijzen voor geheugenchips zullen in de eerste helft van 2026 flink stijgen door een “ernstig tekort” aan standaard geheugenchips, denkt de zakenbank.
ING won 2,0 procent, maar Heineken daalde met 1,1 procent. In Brussel daalde AB InBev ook met 0,9 procent.
Verder verloor Magnum Ice 2,4 procent en CVC 1,9 procent.
In de AMX won Air France-KLM 6,1 procent en Aperam steeg met 5,8 procent. CTP daalde met 1,1 procent en was de enige daler in de Midkap.
Bij de smallcaps ging Alfen 5,0 procent hoger en won Acomo 3,5 procent.
Tussenstanden Wall Street
De openingswinsten op Wall Street zijn inmiddels verdampt en de Nasdaq leverde 0,2 procent in.