Toegang tot al onze analyses en koopstips? Word abonnee
AEX
NAS100
US500
HONG KONG
EUR/USD
Bekijk koersen

Europese beurzen gaan iets lager openen

Europese beurzen gaan iets lager openen
22 dec 2025 om 06:58

  De Europese beurzen gaan maandag een lichtrode opening tegemoet, nadat de Stoxx Europe 600 vrijdag een nieuw record bereikte. 

IG voorziet voor vanochtend een openingsverlies van 29 punten voor de Duitse DAX en een min van 23 punten voor de Franse CAC 40. De Britse FTSE lijkt 9 punten lager te zullen openen.

De Europese aandelenmarkten zijn vrijdag gestegen, waarbij de belangrijkste index van de regio, de Stoxx Europe 600, een nieuw hoogtepunt bereikte, terwijl beleggers een reeks rentebesluiten verwerkten.

Beleggers in Europa verwerkten vrijdag de vele beleidsbeslissingen van de centrale banken die donderdag bekend werden gemaakt. Er werden updates over het monetaire beleid gepubliceerd door de Bank of England, de Europese Centrale Bank, Norges Bank en de Riksbank. Alle centrale banken, behalve de Bank of England, die de rente met 25 basispunten verlaagde, handhaafden hun belangrijkste rentetarieven.

De ECB verhoogde haar prognose voor de economische groei in de eurozone en verwacht nu een groei van maximaal 1,4 procent in 2025 en 1,2 procent in 2026.

Na de rentebesluiten van de Europese Centrale Bank en Bank of England op donderdag, was vrijdagochtend de Bank of Japan aan zet. Conform de verwachting ging de rente met 25 basispunten omhoog naar 0,75 procent, oftewel de hoogste rente in dertig jaar.

En er lijken meer verhogingen te gaan volgen, nu de voor de BoJ belangrijke inflatiemaatstaf rond 3 procent blijft hangen, wat te hoog is.

“Opmerkelijk, en enigszins paradoxaal, is dat de yen na de renteverhoging verzwakte. Was dit een klassiek buy the rumour, sell the fact-moment?”, aldus Frank Vranken van Edmond de Rothschild. De expert waarschuwde beleggers om voorzichtig te zijn om de yen vanaf deze niveaus te verkopen. De Japanse tienjaarsrente steeg vrijdag naar 2,024 procent, terwijl de yen met ruim een procent daalde ten opzichte van de dollar.

Vrijdag bleek een oplossing in Frankrijk voor de budgettaire problemen ook nog steeds ver weg. De Franse overheid kan worden afgestraft door beleggers als de financiën niet op orde komen, zei François Villeroy de Galhau, de voorzitter van de Franse centrale bank, in een interview met dagblad Le Figaro.

Elders meldden leiders van de Europese Unie vrijdag dat ze een steunpakket van 90 miljard euro voor Oekraïne hebben goedgekeurd, waarbij ze ervoor kozen geen gebruik te maken van bevroren Russische tegoeden om leningen aan Kiev te financieren.

Op macro-economisch vlak was er aandacht voor de Duitse producentenprijzen, die op jaarbasis met 2,3 procent daalden in november. Daarbij daalden de energieprijzen met 9,0 procent.

Duitse consumenten werden intussen nog pessimistischer, zo meldde onderzoeksbureau GfK, met een vertrouwensindex die daalde van -23,4 naar -26,9.

In het Verenigd Koninkrijk daalden de detailhandelsverkopen in november minder sterk dan in de maand ervoor. De verkoopvolumes daalden met 0,1 procent, na een afname van 0,9 procent in oktober.

Stijgers en dalers

In Frankfurt was de dagwinst voor RWE dat 1,9 procent kon bijschrijven, gevolgd door Commerzbank met een winst van 1,8 procent.

BMW won 0,6 procent. Het bedrijf gaat begin januari een tweede tranche van een aandeleninkoopprogramma lanceren, waarmee het voor maximaal 625 miljoen euro aan aandelen kan inkopen.

Adidas en Zalando verloren 1,2 en 2,9 procent, wellicht als gevolg van de negatieve koersreactie van sectorgenoot Nike op de cijfers.

In Parijs stegen Accor en Safran met 2,0 en 1,6 procent. Saint-Gobain en Kering verloren daarentegen 2,1 en 2,5 procent.

In Brussel won UCB 2,0 procent en moest Cofinimmo 1,8 procent prijsgeven.

In Amsterdam won Prosus 2,3 procent en verloor InPost 1,7 procent. InPost meldde vrijdag dat Yodel, dat in april door het Poolse kluisjesbedrijf werd overgenomen, een rechtszaak heeft gewonnen die door de voormalige eigenaar was aangespannen om de controle over het het Britse bezorgbedrijf terug te krijgen.

Euro STOXX 50          5.760,35 (+0,3%)

STOXX Europe 600        587,50 (+0,4%)

DAX                        24.288,40 (+0,4%)

CAC 40                     8.151,38 (+0,0%)

FTSE 100                  9.897,42 (+0,6%)

SMI                         13.171,85 (+0,3%)

AEX                             944,59 (+0,5%)

BEL 20                      5.074,52 (+0,4%)

FTSE MIB                44.757,55 (+0,7%)

IBEX 35                   17.169,80 (+0,2%)

AMERIKAANSE AANDELEN

Wall Street gaat maandag een lichtgroene opening tegemoet, na vrijdag een matige week positief te hebben afgesloten, mede geholpen door een herstel van meerdere AI gerelateerde aandelen.

De marktbewegingen van donderdag en vrijdag zorgden ervoor dat de S&P 500, Dow Jones en de Nasdaq hun eerdere verliesreeks van de vorige sessies nagenoeg herstelde. Door de beweging van vrijdag is de S&P 500 index nauwelijks veranderd ten opzichte van de week ervoor, terwijl de Nasdaq met 0,4 procent is gestegen. De Dow noteerde echter nog steeds 0,8 procent lager dan aan het begin van de week.

Naast het herstel van de AI gerelateerde aandelen, kondigde president Donald Trump vrijdag aan dat hij een overeenkomst had gesloten met 9 farmabedrijven die de prijzen van hun medicijnen voor het Medicaid-programma van de overheid en voor contante betalers zullen verlagen. Dit was Trumps meest recente poging om de kosten in de VS gelijk te trekken met die in andere rijke landen.

Volgens de overeenkomsten zullen de farmaceutische bedrijven de prijzen van de meeste geneesmiddelen die aan het Medicaid-programma voor mensen met een laag inkomen worden verkocht, verlagen, aldus hoge functionarissen van de regering. Zij beloofden “enorme besparingen” op veelgebruikte medicijnen, zonder concrete bedragen te noemen.

Op macro-economisch vlak werd bekend dat het vertrouwen van Amerikaanse consumenten in de economie in december inderdaad is verbeterd, maar wel iets minder dan eerder verwacht, terwijl de inflatieverwachting verder afnam. Dit bleek vrijdag uit definitieve cijfers van de Universiteit van Michigan.

De index voor het consumentenvertrouwen steeg van 51,0 in november naar 52,9 deze maand. Een voorlopig cijfer voor december kwam eerder uit op 53,3. Een jaar geleden noteerde de index nog op 74,0.

“Ondanks enkele tekenen van verbetering aan het einde van het jaar, blijft het sentiment bijna 30 procent onder dat van december 2024, omdat financiële problemen de mening van consumenten over de economie blijven domineren”, zei Joanne Hsu van de Universiteit van Michigan in een toelichting.

De bestaande woningverkopen in de Verenigde Staten bleken in november conform de verwachting te zijn gestegen. Op maandbasis stegen de verkopen met 0,5 procent tot 4,13 miljoen woningen geannualiseerd. Dit was gelijk aan de verwachting vooraf. Lawrence Yun van NAR wees op de lagere hypotheekrentes. Maar de voorraad groeit wel minder hard, volgens de econoom.

De olieprijzen stegen met ongeveer een procent en goud en zilver wisten ook terreinwinst te boeken. Ook bitcoin herstelde, terwijl de rentes dicht bij huis bleven.

Stijgers en dalers

Oracle won 6,6 procent, na de afronding van de overname van TikTok, waar de softwareontwikkelaar samen met private-equitybedrijf Silver Lake en MGX, een staatsinvesteerder in kunstmatige intelligentie uit de Verenigde Arabische Emiraten, bij betrokken is. TikTok wordt ondergebracht in een joint venture, waarin de Chinese eigenaar ByteDance een belang van bijna 20 procent krijgt.

In een andere sector stegen de aandelen van AI-chipfabrikant Nvidia met 3,9 procent nadat Reuters, op basis van bronnen die bekend zijn met de zaak, meldde dat de regering-Trump de mogelijkheid onderzoekt dat het bedrijf zijn geavanceerde AI-chips aan China verkoopt. Eerder deze maand zei president Donald Trump dat hij Nvidia zou toestaan zijn H200 AI-chips te leveren aan “goedgekeurde klanten” in het land.

Nike heeft in het afgelopen kwartaal een meevallende winst op een licht hogere omzet geboekt, maar de marge daalde als gevolg van de importheffingen. Dit meldde de Amerikaanse fabrikant van sportkleding en schoenen donderdag nabeurs. Het aandeel leverde vrijdag 10,5 procent in.

FedEx heeft de outlook voor heel dit boekjaar verhoogd, terwijl de resultaten in het afgelopen kwartaal in de prik waren. De geplande afsplitsing van FedEx Freight in een nieuw beursgenoteerd bedrijf vordert intussen gestaag en zal naar verwachting op 1 juni 2026 worden voltooid, aldus FedEx. Het aandeel steeg 0,6 procent.

Carnival steeg met 9,8 procent nadat de winst over het vierde kwartaal van het fiscale jaar de verwachtingen van analisten overtrof en het bedrijf een sterke prognose voor het huidige fiscale jaar afgaf.

KB Home daalde met 8,5 procent nadat de kwartaalwinst van de woningbouwer lager uitviel dan de analisten hadden verwacht en het bedrijf in het vierde fiscale kwartaal minder woningen opleverde.

Trump Media & Technology steeg met 8,3 procent na een stijging van 42 procent in de vorige sessie, volgend op de overeenkomst van het moederbedrijf van Truth Social om te fuseren met kernfusiebedrijf TAE Technology in een aandelenovereenkomst ter waarde van meer dan 6 miljard dollar.

Amicus Therapeutics steeg met 30,2 procent naar 14,18 dollar nadat BioMarin Pharmaceuticals een overeenkomst had bereikt om het biotechbedrijf over te nemen voor ongeveer 4,8 miljard dollar in contanten. BioMarin betaalt 14,50 dollar per aandeel voor Amicus, een premie van 33 procent ten opzichte van de slotkoers van Amicus op donderdag van 10,89 dollar. BioMarin steeg met 17,7 procent.

Frietfabrikant Lamb Weston boekte winst in het tweede kwartaal van het fiscale jaar en de aangepaste winst overtrof de verwachtingen, Het aandeel daalde echter met 26 procent.

De aandelen van camperfabrikant Winnebago Industries stegen met 8,4 procent nadat het bedrijf in het eerste kwartaal winst boekte dankzij een omzetstijging van 12 procent tot een beter dan verwacht bedrag van 702,7 miljoen dollar.

S&P 500 index               6.834,50 (+0,9%)

Dow Jones index          48.134,89 (+0,4%)

Nasdaq Composite       23.307,62 (+1,3%)

AZIE

De Aziatische beurzen noteerden maandag in het groen. De Chinese centrale bank liet de rentes ongemoeid.

Nikkei 225                   50.405( +1,8%)

Shanghai Composite     3.916 (+0,7%)

Hang Seng                  25.719 (+0,1%)

VALUTA

De euro/dollar noteerde vanochtend op 1,1717. Vrijdagavond noteerde het muntpaar op 1,1720

USD/JPY Yen    157,34

EUR/USD Euro  1,1717

EUR/JPY Yen    184,35

BEDRIJFSNIEUWS:

– Geen agendapunten

MACRO-AGENDA:

06:30 Investeringen – Oktober (NL)

06:30 Prijzen bestaande koopwoningen – November (NL)

08:00 Economische groei – Derde kwartaal def. (VK)

14:30 Chicago Fed index -verwacht- (VS)**

Koers ABN AMRO

*

Wil je direct op de hoogte zijn van het laatste beursnieuws?

Schrijf je nu in voor onze gratis nieuwsbrief en mis niks!

  • Dit veld is bedoeld voor validatiedoeleinden en moet niet worden gewijzigd.