Azië hoger en Japanse rente en edelmetalen breken records
De Aziatische beurzen noteerden maandagochtend onder leiding van techaandelen in het groen. Vrijdagavond won techbeurs Nasdaq op Wall Street ook al 1,3 procent.
Koploper vanochtend was de Nikkei index met een winst van bijna twee procent. Een zwakke yen ondersteunt momenteel het concurrentievermogen en de winstgevendheid van Japanse exporteurs. Sinds de renteverhoging door de Bank of Japan van afgelopen vrijdag, met 25 basispunten naar 0,75 procent, steeg de euro/yen met meer dan een procent naar 184,33 euro.
Begin maart ontving je voor een euro nog ongeveer 155 yen.
Na het rentebesluit van de BoJ vrijdag kwamen ook de obligatiemarkten in beweging, en de Japanse tienjaarsrente doorbrak met een stijging van bijna 6 basispunten de grens van 2,00 procent. Dat is het hoogste niveau in deze eeuw. Vanochtend steeg de rente met nog eens 6 basispunten naar 2,078 procent.
Sinds november zit de Japanse rente al flink in de lift, onder meer door de aankondiging door de nieuwe Japanse premier Sanae Takaichi van een stimuleringspakket ter waarde van omgerekend 135 miljard dollar.
Hiervoor moet de regering een beroep doen op de kapitaalmarkten en beleggers stellen vraagtekens bij de hoge schuldenlast van Japan.
Japan kampt met een krimpende bevolking én economie, en naar verhouding de hoogste staatsschuld in de wereld. Uitgedrukt als percentage van het bruto binnenlands product ligt de schuld rond de 235 tot 240 procent van het bruto binnenlands product.
Goud en Zilver noteerden vanochtend met forse winsten op de hoogste standen ooit, rond respectievelijk 4.400 dollar en 69 dollar per ounce. De Amerikaanse oliefuture won daarnaast ruim 1 procent op 57,15 dollar per vat.
De Europese beurzen lijken zich maandag op te maken voor een licht lagere opening.