Toegang tot al onze analyses en koopstips? Word abonnee
AEX
NAS100
US500
HONG KONG
EUR/USD
Bekijk koersen

Media: China bouwt prototype EUV-machine

Media: China bouwt prototype EUV-machine
17 dec 2025 om 15:48

 China is er in geslaagd om begin 2025 een werkend prototype van een EUV-machine te bouwen. Dit meldde persbureau Reuters woensdagmiddag op basis van bronnen.

Het prototype zou zijn gebouwd in een laboratorium in Shenzhen door voormalige werknemers van ASML. Dat Nederlandse bedrijf is momenteel de enige die EUV-machines levert om de meest geavanceerde chips te produceren. 

De Chinese EUV-machine wordt nog getest en heeft volgens de bronnen nog geen werkende chips geproduceerd.

Beijing zou inzetten om de eerste werkende chips te produceren in 2028, maar volgens de bronnen is 2030 realistischer. 

Begin deze maand maakte het Amerikaanse ministerie van Handel een investering van 150 miljoen dollar bekend in xLight, dat zich bezighoudt met geavanceerde halfgeleidertechnieken en mikt op een technologie die een alternatief moet worden voor EUV.

En eerder al presenteerde een andere Amerikaanse start-up, Substrate, een goedkoper EUV-systeem op basis van röntgenstraling.

Toch is er voor ASML de komende jaren nog geen concurrentie uit de VS te verwachten, “gezien de complexiteit van het bouwen van een volledig EUV-systeem”, aldus zakenbank Jefferies. 

Op kortere termijn komt het gevaar uit China, waarschuwden de analisten.

“We blijven van mening dat de meer directe bedreiging voor het immersielithografiesysteem binnen vijf jaar waarschijnlijk zal komen uit China, onder de paraplu van Huawei”, aldus Jefferies.

Het aandeel ASML daalde woensdag met 0,8 procent.

Koers Accsys Group

*

Wil je direct op de hoogte zijn van het laatste beursnieuws?

Schrijf je nu in voor onze gratis nieuwsbrief en mis niks!

  • Dit veld is bedoeld voor validatiedoeleinden en moet niet worden gewijzigd.