Toegang tot al onze analyses en koopstips? Word abonnee
AEX
NAS100
US500
HONG KONG
EUR/USD
Bekijk koersen

Wall Street lager na banenrapport

Wall Street lager na banenrapport
16 dec 2025 om 20:06

 De Amerikaanse beurzen stonden dinsdagavond lager, na een banenrapport dat wees op verder verzwakkende arbeidsmarkt.

De S&P daalde 0,6 procent tot 6.778,33 punten. De Nasdaq daalde 0,2 procent tot 23.005 punten en de Dow Jones-index verloor 0,7 procent tot 48.096,88 punten.

“Er is geen ‘Santa Claus-rally’ voor tech-aandelen”, concludeerde Frank Vranken van Bank Edmond de Rothschild. Ttechnologie-index Nasdaq daalt al sinds eind oktober en de malaise lijkt zich ook uit te breiden nu ook de Hang Seng Tech-index in Hongkong “flirt met een bearmarkt”, aldus Vranken.

Uit het banenrapport bleek dinsdag dat er in november 64.000 banen bij kwamen in de VS, wat iets beter was dan verwacht. Maar de werkloosheid was met 4,6 procent hoger dan verwacht, na een neerwaartse bijstelling van de banengroei in eerdere maanden. Dat is het hoogste niveau in vier jaar. Over oktober werden geen aparte cijfers gepubliceerd.

“Het banencijfer moet wel met een korreltje zout worden genomen. Er wordt namelijk veel ruis verwacht rond de gegevens”, zei Vranken, wijzend op de ‘shutdown’ van de Amerikaanse overheid.

“Hoe slechter de cijfers, hoe groter de kans op meer renteverlagingen”, zei investment manager Simon Wiersma. Maar hij waarschuwde ook. “Je kunt beter een wat sterkere arbeidsmarkt hebben met iets hogere rentes, dan het omgekeerde. Maar goed, vooralsnog is de markt ingesteld op ‘slecht nieuws is goed nieuws'”, aldus de expert van ING.

Voorbeurs stonden ook de uitgestelde detailhandelsverkopen over oktober op de rol. Die bleven stabiel ten opzichte van september, terwijl een lichte stijging was voorzien. 

De detailhandelsverkopen vindt Vranken ook weinig interessant. “Je kunt je afvragen of de aankopen vóór het begin van het feestdagenseizoen wel echt betekenisvol zijn. Logischerwijs zouden consumenten hebben gewacht tot de Black Friday-kortingen voordat ze hun portemonnee trokken”, volgens de marktkenner.

De olieprijs daalde 2,5 procent tot 55,46 dollar voor een vat West Texas Intermediate.

Bedrijfsnieuws

United Airlines won 3 procent. Luchtvaarders kunnen profiteren van een vredesakkoord tussen Rusland en Oekraïne, dat de olieprijs kan laten dalen. 

Ford Motor daalde 0,2 procent. Het bedrijf moet bijna 20 miljard dollar afschrijven op zijn elektrische voertuigen, nu de vraag afneemt en de regelgeving in de VS verandert. Het grootste deel van de afschrijving vindt in het vierde kwartaal plaats. Toch verhoogde Ford ook de outlook voor dit jaar.

Oracle en Broadcom zaten de afgelopen sessies in de hoek waar de klappen vielen. Dinsdag leverde Broadcom nog 0,2 procent in. Oracle won 2 procent.

Obligaties op investeringen in AI-infrastructuur staan onder druk, zoals obligaties van CoreWeave, die nog maar 90,6 cent op de dollar noteren tegen 91,8 cent maandag, volgens MartAxess. Het aandeel CoreWeave verloor dinsdag 5 procent op zorgen over het businessmodel: het bedrijf koopt AI-chips met duur geleend geld om de chips te verhuren aan bedrijven zoals OpenAI.

Farmaciereus Pfizer rekent volgend jaar op minder omzet en winst dan in 2025. Het aandeel daalde 5 procent.

Huizenbouwer Lennar maakt dinsdag nabeurs nieuwe cijfers bekend. Het aandeel verloor 1,5 procent.

Onlinemakelaar Zillow steeg 2,7 procent. Het aandeel daalde maandag meer dan 8 procent op het nieuws dat Google vastgoedadvertenties rechtstreeks in zijn zoekresultaten probeert op te nemen. De vrees dat Google Zillow zou omzeilen is volgens analisten van KeyBanc overdreven.

GitLab daalde 1,6 procent nadat het softwarebedrijf een adviesverlaging van KeyBanc kreeg, van Overwogen naar Sectorgewogen.

Roku kreeg van Morgan Stanley juist een adviesverhoging van Gelijkgewogen naar Overwogen. Het aandeel won 0.5 procent.

Wil je direct op de hoogte zijn van het laatste beursnieuws?

Schrijf je nu in voor onze gratis nieuwsbrief en mis niks!

  • Dit veld is bedoeld voor validatiedoeleinden en moet niet worden gewijzigd.