Wall Street bezig aan herstel
De Amerikaanse beurzen noteerden vrijdag hoger met nog een paar uur handel te gaan, maar lagen op weekbasis op koers voor verliezen van 2 tot 3 procent.
De S&P 500 won richting het weekend 0,8 procent op 6.591,76 punten. De Nasdaq steeg 0,6 procent op 22.205,15 punten. De Dow Jones index ging 1,1 procent hoger op 46.244,26 punten.
Het herstel vandaag volgt op een zwakke handelsdag donderdag, toen de techmalaise weer de kop opstak. Aanvankelijk opende Wall Street nog hoger, gesteund door een koerswinst voor Nvidia, maar gedurende de handelsdag kantelde het beeld volledig. Uiteindelijk raakte de S&P 2,7 biljoen dollar aan waarde kwijt, aldus analisten van CMC Markets. “De slechtste dag sinds september.”
“Ik denk dat we zelden zo’n agressieve marktomkering hebben gezien als [donderdag]”, aldus Frank Vranken van Bank Edmond de Rothschild.
“De prijsontwikkeling roept veel vragen op voor de bulls die er nog zijn”, meent de beleggingsexpert. “Als een toonaangevend bedrijf als Nvidia uitstekende resultaten bekend maakt maar toch wordt afgestraft, is dat dan geen groot waarschuwingssignaal?”, aldus Vranken.
“Voorzichtigheid wordt voorlopig het sleutelwoord”, volgens de expert.
Vrijdag begon de sessie met de nodige nervositeit, maar uiteindelijk werd de weg omhoog duidelijk ingezet.
John Williams van de New York Fed hielp daarbij een handje, door aan te geven dat wat hem betreft de rente in december verder omlaag kan. Hierop steeg de marktverwachting voor een renteverlaging volgende maand van 40 naar ruim 70 procent, bleek uit data van CME FedWatch.
De risico’s zitten momenteel toch vooral in de afkoelende arbeidsmarkt, aldus Williams, die stemrecht heeft binnen het FOMC. Daarom is het volgens hem een goed idee om de rente verder naar het neutrale niveau te brengen.
De economische activiteit in de Verenigde Staten is in november licht toegenomen, vooral geholpen door de dienstensector. De samengestelde index verbeterde per saldo licht, van 54,6 naar 54,8.
“De voorlopige PMI-gegevens wijzen op een relatief sterke Amerikaanse economie in november, wat duidt op een jaarlijkse bbp-groei van ongeveer 2,5 procent tot nu toe in het vierde kwartaal”, aldus Chris Williamson van S&P Global.
De opleving lijkt voorlopig ook “bemoedigend breed gedragen”, volgens de econoom.
Het vertrouwen van Amerikaanse consumenten in de economie is in november gedaald, maar minder dan aanvankelijk werd gevreesd.
“Na het einde van de federale shutdown verbeterde het sentiment licht ten opzichte van de stand halverwege de maand. Consumenten blijven echter gefrustreerd over de aanhoudend hoge prijzen en dalende inkomens”, zei Joanne Hsu van de Universiteit van Michigan in een toelichting.
De inflatieverwachting voor de komende 12 maanden daalde in november van 4,6 naar 4,5 procent.
“Dit betekent drie opeenvolgende maanden van dalingen, maar de inflatieverwachtingen op korte termijn blijven nog steeds boven het niveau van 3,3 procent in januari”, aldus Hsu.
De euro/dollar noteerde vrijdagavond rond 1,15, terwijl de olieprijzen met 2 procent daalden, als gevolg van de afgenomen geopolitieke spanningen in Oost-Europa, nu er een nieuw vredesplan voor Oekraïne in de maak zou zijn.
De malaise op de cryptomarkten hield intussen wel aan. Bitcoin daalde naar het laagste niveau sinds april van dit jaar.
Goud werd iets duurder en zilver juist iets goedkoper, terwijl de Amerikaanse tienjaarsrente licht daalde.
Bedrijfsnieuws
Met het cijferseizoen vrijwel achter de rug, is het momenteel op bedrijfsvlak wat rustiger.
In Azië en Europa staan de chipaandelen momenteel onder flinke druk. Nvidia verloor 0,4 procent en Advanced Micro Devices daalde met 1,7 procent.
Analisten van Citi noemen niet Nvidia de ‘kanarie in de kolenmijn’, maar SoftBank. Dat was de investeringsreus ook in 2000, aldus de zakenbank. De Amerikaanse notering van SoftBank verloor 5,7 procent.
Gap verhoogde donderdagavond de outlook voor heel het jaar, na een sterker dan verwachte groei in het derde kwartaal. Gap verwacht dat de omzet dit jaar stijgt tussen de 1,7 en 2,0 procent ten opzichte van de 15,1 miljard dollar in boekjaar 2024. Eerder werd gerekend op een omzetgroei van 1,0 tot 2,0 procent. Het aandeel won 8,5 procent.
Gonzalo Luchetti zal Mark Mason in maart volgend jaar opvolgen als chief financial officer van Citigroup. Het aandeel won een procent.
Intuit steeg met 5,6 procent. Het softwarebedrijf kwam met beter dan verwachte cijfers.
Sectorgenoot Elastic kelderde juist met 13 procent. Het softwarebedrijf verhoogde de outlook weliswaar, maar beleggers leken meer bezorgd over een groeivertraging van de cloudactiviteiten.
Cloudbedrijf Veeva verloor 10 procent, hoewel de cijfers wel beter waren dan verwacht. De eerder afgegeven verwachtingen voor zijn Vault CRM-software werden naar beneden bijgesteld.