Toegang tot al onze analyses en koopstips? Word abonnee
AEX
NAS100
US500
HONG KONG
EUR/USD
Bekijk koersen

Weekend: Rabobank, OCI, Tesla en Bier

Weekend: Rabobank, OCI, Tesla en Bier
4 jan 2025 om 12:34

Allereerst de beste wensen voor een ieder. Dat we maar gezond mogen blijven en ook nog een beetje, of heel veel, rendement mogen maken op de beurs.

Het nieuwe jaar is van start gegaan. Tot nog toe weinig actie op de beurs, je ziet wat verschuivingen van Amerika naar Europa wat misschien te maken heeft met de kracht van de dollar.

Het wordt een bijzonder jaar, dat kan ik jullie nu al wel vertellen.

Met Trump aan het roer in de VS, en Musk als zijn bijrijder of zelfs navigator, mag je van alles verwachten. Perfect voor de door hun verguisde media, die nu elke dag wel reuring heeft maar hoe het economisch gaat uitpakken is een tweede.

Musk is steeds actiever in de media en lijkt zijn rol als CEO van Tesla wat naar de achtergrond te willen drukken; hij is vooral bezig zoveel mogelijk invloed uit te oefenen op de politieke agenda.

Niet alleen in de VS, ook in Europa. We zullen zien hoe dat gaat uitpakken.

In dit artikel kijken we naar:

  • Nieuwe inkoop Rabobank Certificaten?
  • Het overlijden van Bas Heijink
  • Nieuw dividend OCI
  • Chinese rente daalt fors, heel fors
  • Tesla verkopen stagneren
  • Beleggersdebat Lynx
  • Overheid moet kijken naar batterijen
  • Guinness niet aan te slepen: Diageo


Rabobank Certificaten; nieuwe inkoop?

Willem van Baarle, onze obligatiespecialist, kwam er mee vrijdag. Rabobank heeft een deal gesloten met pensioenfonds PGGM, waarbij een deel van de risico’s van Rabobank vrijvallen.

Als gevolg hiervan hoeft Rabobank minder kernkapitaal aan te houden en dat opent de weg naar een nieuwe inkoop van de Ledencertificaten.

Ik ben in 2020 zelf bij Rabobank op bezoek geweest toen de distributievergoeding (rente in de volksmond) op de certificaten stopgezet werd. Dat was grote paniek bij particuliere beleggers, die dachten een veilige obligatie in handen te hebben.

Rabobank had overigens alle recht om dat te doen, alleen: in het verleden was het certificaat, een eeuwigdurende achtergestelde lening eigenlijk, min of meer verkocht als een hele veilige belegging.

Bovendien is de AFM tegenwoordig tegen het opnemen van deze zogenaamde COCO’s in een particuliere portefeuille dus van die kant kan misschien ook wat druk verwacht worden om deze terug te kopen.

Hier lees je het hele verhaal van Willem.



Bas Heijink overleden

 

Bas Heijink, technisch analist van ING, is vorige week op 1e Kerstdag overleden, twee dagen voor z’n 50ste verjaardag. Was prettige kerel om mee te werken, altijd goedlachs en met humor.

Vroeger was hij de dagelijkse analist bij IEX. Hij schreef het ochtendartikel en dat werd veel gelezen, om te weten wat de AEX die dag wel of niet zou doen.

Het ochtendartikel werd ook gebruikt als koffiedraadje, veel beleggers wensten elkaar daar goedemorgen aan het begin van de dag en spraken met elkaar over de beurs.

Bas ontving in 2014 de publieksprijs ‘Beste beleggingsexpert’ van beleggingssite belegger.nl. Ook in 2016 en 2017 ontving hij Gouden Stieren, beide malen als winnaar van de publieksprijs ‘Beste technisch analist’.

Bas werkte al sinds 1998 bij ING, eerst als sales trader en later, sinds 2006, was hij verantwoordelijk voor de technische analyse van ING voor particuliere beleggers.

In 2017 publiceerde IEX een interview met Bas naar aanleiding van zijn afscheid daar. Dat kun je hier lezen. We wensen de nabestaanden veel sterkte.



OCI gaat opnieuw dividendtruc uithalen

OCI is voornemens opnieuw een uitkering te doen aan haar aandeelhouders van waarschijnlijk 4,75 dollar. Hier moet eerst een BAVA voor worden georganiseerd.

Dit gebeurt op 3 februari. Als de aandeelhouders voor stemmen, dan wordt waarschijnlijk enige tijd daarna opnieuw geld, vrij van dividendbelasting, uitgekeerd.

Nu loopt de dollar behoorlijk op en dat is goed voor OCI, de gelden in dollars worden dus meer waard.

Bovendien is de investering in Methanex heel goed uitgepakt. OCI betaalde destijds 42,50 dollar per aandeel en nu is de koers opgelopen naar 50 dollar. Dat levert 75 miljoen dollar op (op papier) en dat is ook weer 35 cent per aandeel.

Wat er dan nog overblijft aan waarde in het aandeel? Dat lees je hier.



Tesla stagneert….

Tesla verkocht in 2024 iets minder auto’s dan in 2023:

 

Afbeelding

Natuurlijk zit er (genoeg?) andere fantasie in Tesla, zoals robotisering, full self driving en zonnepanelen/batterijen, maar de autoverkopen zijn toch nog steeds het belangrijkste onderdeel.

Aan China lag het niet, daar gaat de EV nog redelijk goed en koopt bijna iedereen tegenwoordig een elektrische auto.

In de rest van de wereld gaat het echter duidelijk minder hard, de subsidies worden er in verschillende landen afgehaald waardoor de financiële prikkel om een Tesla of een EV te kopen deels wegvalt.

Dat gaat veranderen als zeer binnenkort veel goedkopere Chinese auto’s onze markten gaan overspoelen, maar zover is het nog niet en dan is er altijd nog de overheid om hier paal en perk aan te stellen met importtarieven.

Een schoner milieu is belangrijk maar we moeten natuurlijk wel onze banen behouden en dat is niet eens ironisch bedoeld. Elders in het magazine meer over Tesla.



Lynx debat met Albert Jellema

Op woensdag 15 januari vindt weer het jaarlijkse Lynx beleggersdebat plaats.

Om dit debat te volgen kun je je kosteloos registreren via deze link.

Er komen vier economen in het strijdperk en vier aandelenspecialisten.

Onder andere Gert Bakelants (De Belegger), Hildo Laman (IEX), Pascal Paepen (Spaarvarkens) en onze eigen Albert Jellema zullen elk twee aandelentips presenteren.

Qua macro-economie nemen deel Martin Visser (DFT), Justin Blekemolen (Lynx), Aggie van Huiseling (ABN Amro) en Jacob Schoenmaker (RTLZ).



Chinese rente zakt als een baksteen

Zo’n grafiek als hieronder wil je niet elke dag tegenkomen. Het gaat hier over de Chinese tienjaarsrente, het rendement op de Chinese tienjarige staatsobligaties dus.

Wanneer het rendement daalt, bewegen de obligaties zelf in omgekeerde richting. Omhoog dus.

We zien hier dat de Chinese staatsobligaties massaal worden opgekocht. Met geld van de Chinese overheid?

Het lijkt er op dat de enorme stimuleringspakketten van de Chinese overheid voorlopig vooral terechtkomen in de Chinese obligatiemarkt.

Velen maken al de vergelijking met 2008 of 2020 in het Westen: grootschalige stimuleringsprogramma’s van de centrale banken hier die bedoeld zijn om de consument wakker te porren maar vooral blijven hangen in het financiële systeem.

Afbeelding

 

Vraag is: wat moeten we hiermee. Komt de deflatie die we nu in China zien, ook hier naar toe? Gaat China haar economie redden door fors meer te exporteren? Wordt die vastgoedcrisis daar ooit opgelost?

Hier zijn de geleerden het nog niet over eens. Meest logische antwoord nu is dat China een zelfde pad opgaat als Japan eerder en haar valuta het werk laat doen. Dus flink laat zakken waardoor een eventueel effect van de tariefverhogingen straks deels wegvalt.

China is in zekere zin een black box omdat we niet weten wat de regering daar gaat doen, tot hoever ze willen gaan om de boel te redden en er natuurlijk ook geen andere partij aan de macht kan komen die het anders gaat doen.

Toch is sociale onrust wel iets waar de Chinese partij zelf wel rekening mee houdt en daarom op één of andere manier toch het volk wil redden. Hoe, dat gaan we meemaken. Wel iets om dit jaar goed in de gaten te houden, dit wordt zeker één van de moving parts dit jaar.



Overheid moet kijken naar batterijen

Een interessant onderwerp donderdagavond bij Nieuwsuur. De energiebehoefte in de wereld loopt steeds verder op terwijl we meer en meer gebruik gaan maken van zonne- en windenergie.

De tijd en plaats van opwekking en gebruik zijn echter vaak niet complementair waardoor er steeds meer behoefte is aan opslag.

Dat doen we met batterijen. De Chinezen zijn het verst met batterijtechnologie omdat in China daar heel veel in geinvesteerd is. Luister maar eens naar deze podcast met de CEO van CATL.

 

Bij Nieuwsuur mochten wat partijen vooral ook voor eigen parochie praten maar toch; wel met een kern van waarheid.

China wordt opnieuw verdacht gemaakt; wat doen zij met die batterijen, kunnen ze op afstand bij ons de stroom uitzetten en de boel in de war schoppen?

De suggestie alleen al is voldoende om wakkere Kamerleden aan het denken en twitteren te zetten en dat is koren op de molen van Westerse bedrijven, die prijstechnisch niet tegen de Chinezen aan kunnen.

Kijk en oordeel zelf, hier is de aflevering terug te vinden:



Cartoon van de dag

Ik weet niet van wie deze is, maar zeker illustratief voor wat er nu in de VS speelt en eerlijk gezegd ook bij ons. Immigratie moet gestopt maar naast vluchtelingen komen er ook veel werkenden binnen en studenten.

Daarover is nu een controverse in de VS en bedrijven in Nederland hebben het er ook moeilijk mee. De (grote) bedrijven hebben arbeidskrachten uit het buitenland nodig. En niet alleen high skilled, ook gewoon werk zoals bij bol.com, waar het in Waalwijk ook wemelt van Roemenen, Spanjaarden etc.

In de VS spitst het zich toe op de techspecialisten die door de grote technologiebedrijven worden ingevlogen en dan vooral vanuit India. Het gaat te ver om dat hier allemaal uit de doeken te doen maar binnen de regering Trump lijkt er een schisma te ontstaan tussen enerzijds Trump, die immigratie zoveel mogelijk wil beperken en mede daardoor gekozen is, en ondernemers als Vivek en Musk die juist hooggekwalificeerde engineers uit andere landen nodig hebben (en hun arbeidsethos!) om hun bedrijven verder te helpen.

Wat je vooral ziet, ook bij ons, dat buitenlandse studenten met veel geld naar de vaderlandse universiteiten komen en vandaar uit door het bedrijfsleven opgepikt worden.

We gaan zien hoe dit zich gaat ontwikkelen. Trump heeft een aantal zeer mondige ondernemers om zich heen gekozen en ik ben heel benieuwd hoe hij dit ensemble straks gaat managen.

Afbeelding



Guinness is niet aan te slepen

Het Ierse bier Guinness, je moet er van houden. Ik houd het liever bij een Triple Karmeliet, maar veel mensen hebben kennelijk een andere smaak.

Het bijna zwarte bier uit Ierland is de laatste tijd bezig met een enorme opmars. Wat zeg ik: het bier is niet aan te slepen, de pubs in Engeland zijn bang dat ze niet kunnen leveren, zo veel vraag is er.

Dat heeft allemaal te maken met een aantal influencers die vooral jongeren en vrouwen op het spoor van het donkere bier hebben gezet.

Goed nieuws voor de leverancier van Guinness, het Britse Diageo. In een uitgebreid artikel gaan we nader in op dit bedrijf dat een market cap heeft van maar liefst bijna 70 miljard euro, maar totaal niet op de radar staat bij de Nederlandse belegger.

Terwijl toch bekende merken als Johnny Walker, Smirnoff en dus Guinness in de portfolio zitten. Hier lees je het uitgebreide artikel:



Rapport met Tien investment cases van ProBeleggen

Nog geen lid van De Aandeelhouder? Meld je nu aan en ontvang nog voor de Kerst het boekwerk met tien unieke investment cases van de ProBeleggen Pro’s!

Leden van De Aandeelhouder en ProBeleggen hebben dit boekwerk al in de virtuele kast liggen. Alle Pro’s van ProBeleggen geven hun ultieme aandelentip voor 2025.

Tien uitgewerkte investment cases derhalve voor het komende jaar.

Wil je dit welkomstgeschenk ook ontvangen? Ga dan naar www.deaandeelhouder.nl/premium en sluit je aan bij onze club!

 

 

Wil je direct op de hoogte zijn van het laatste beursnieuws?

Schrijf je nu in voor onze gratis nieuwsbrief en mis niks!

  • Dit veld is bedoeld voor validatiedoeleinden en moet niet worden gewijzigd.