Waarom zou je nog beleggen in aandelen?
Er is sprake van zwaar weer op de beurzen, dat zal niemand ontgaan zijn. Onzekerheid over de ontwikkeling van de Amerikaanse economie, angst voor een nieuwe recessie en zorgen over de schuldencrisis in Europa zijn beleggers niet in de koude kleren gaan zitten.
Maar nu de koersen van veel aandelen fors gedaald zijn, begint het bij sommige beleggers weer te kriebelen: misschien vormen de huidige koersniveaus een mooie gelegenheid om weer in te stappen. In het verlengde van de zoektocht naar het juiste instapmoment, kun je je als belegger afvragen of het investeren in individuele aandelen zo’n goed idee is. Je zou er immers ook voor kunnen kiezen om een tracker op de AEX-index te kopen. Een tracker, ook wel ETF (exchange-traded fund) genoemd, is een product dat het verloop van een index zo nauwkeurig mogelijk volgt. Wie een AEX-tracker koopt, koopt eigenlijk de AEX-index. Als de AEX met 1% stijgt, dan stijgt de waarde van jouw tracker eveneens met 1%. Bij een daling geldt eveneens, dat jouw tracker het verloop van de AEX volgt.
Is het opbouwen van een gespreide portefeuille van individuele aandelen de moeite van het puzzelen waard? Heb je voldoende kennis om de juiste aandelen te kopen? Heb je een gelukkige hand voor wat betreft de timing van je aankoop? Laten we concreet kijken naar het verloop van enkele AEX-aandelen en naar de ontwikkeling van de index zelf. In het bijgaande overzicht zie je de koersontwikkeling van die aandelen en de AEX van 31 december 2010 tot 6 september 2011.
Als je alleen Unilever en KPN had gekocht, dan had je als belegger een fors beter rendement gemaakt dan de AEX-index. Maar als je ook enkele van de andere fondsen in portefeuille had genomen, dan was het rendement al snel vergelijkbaar geweest met dat van de AEX. Om het beter te doen dan de AEX-index had je dus de krenten uit de pap moeten vissen (een kwestie van geluk of wijsheid?).
Kostenvoordeel
Ook het kostenplaatje is van belang bij de afweging tussen individuele aandelen en trackers. Als je het hierboven genoemde fondsmandje had gekocht, dan had je 6 aankooptransacties moeten doen om de portefeuille op te bouwen. Had je de AEX-tracker gekocht, dan was er sprake van slechts één aankooptransactie. Ofwel, je betaalt maar één keer transactiekosten in plaats van zes keer.
Spreid door de tijd
Doordat je met een tracker een kostenvoordeel realiseert, wordt de drempel om je aankopen te spreiden over verschillende momenten lager. In vergelijking met het opbouwen van een eigen mandje zoals in het genoemde voorbeeld, bespaar je zes transacties. Als je wilt, kun je die besparing aanwenden om door de tijd heen je posities in trackers verder uit te bouwen, en zo je aankoopmomenten te spreiden. Daarnaast kun je er natuurlijk voor kiezen om ook in de portefeuille zelf spreiding aan te brengen, door te beleggen in meerdere trackers. Deze indexvolgers zijn er namelijk in allerlei soorten en maten; je kunt er eenvoudig wereldwijd mee beleggen in aandelenindices, maar ook in andere asset classes, zoals grondstoffen. Als jij als belegger niet afhankelijk wilt zijn van een paar al dan niet gelukkig gekozen individuele aandelen uit de AEX, kan het de moeite waard zijn om na te denken over het beleggen in trackers.
Allard Gunnink
Disclaimer
Allard Gunnink is als redacteur en columnist betrokken bij CoBeleggen, een initiatief van de Beleggers Coöperatie. Deze column is niet bedoeld als beleggingsadvies. De auteur kan posities hebben in (beleggingsinstrumenten op) onderliggende waarden die hij beschrijft.
2 reacties
U kunt een reactie achterlaten als u bent ingelogd.
Recente weblogs
Rutte wil focus op groei, niet op schuldenMark Rutte gaf in een persconferentie aan, dat wat hem betreft de focus ligt op groei van de economie en niet op schulden. Het lijkt er op dat politici eindelijk doorkrijgen dat het belangrijker is eerst de motor weer aan de praat te krijgen. Gisteren - 0 reacties - Lees verder |
|
Facebook: FlopbookDe financiële markten waren de afgelopen maanden in de ban van de beursintroductie van Facebook. Vrijdag 18 mei 2012 was het eindelijk zover: de ‘moeder aller IPO’s was na een vertraging van 4 uur een feit. Het is misschien vreemd dat we Facebook hebben gekozen als Aandeel van de Week, dat net 1 dag in de notering is. 20 mei 2012, 18:26 - 1 reactie - Lees verder |
|
ECB laat Griekse banken barsten“ECB trekt handen af van Griekse banken” kopte Het Financieele Dagblad. De Europese Centrale Bank laat de Griekse banken barsten vanwege het uitblijven van de noodzakelijke herkapitalisatie. De Grieken hebben nog niets gedaan met de € 25 miljard die het euronoodfonds EFSF een maand geleden heeft overgemaakt. 18 mei 2012, 15:03 - 0 reacties - Lees verder |
|
Trojka hier, Trojka daarniemand die heeft meer centen daar 17 mei 2012, 10:00 - 0 reacties - Lees verder |
|
Uitverkoop tafelzilver: who’s nextNa de verkoop van Wavin aan Mexicanen, de geplande overname van TNT Express door UPS en nu dan weer een Slimme Mexicaan die een voornaam strategisch belang in KPN neemt kunnen we gerust zeggen dat we in Nederland ons tafelzilver aan het verpatsen zijn. 14 mei 2012, 09:58 - 0 reacties - Lees verder |
|
|
|
AboutAllard Gunnink is sinds 2008 als redacteur betrokken bij de doorontwikkeling van de Beleggers Coöperatie, de beleggingssupermarkt van Nederland. Allard is sinds de lancering in oktober 2009 medeverantwoordelijk voor de marketing. |
Recente weblogs
- Van layaway tot ZZP
- Brazilië: over chocola en SulAmérica
- De massa, dat ben jij
- Bernie goes to Hollywood
- Sneller dan het licht beleggen?
- Meer weblogs »
Dossiers
Gerelateerde fondsen
Er zijn geen aandelen gerelateerd aan dit item.

Kijk Allard is weer back in business!!
Don't catch falling knives...
Succes!
Lekker op de tracker: hoe kun je dan geld verdienen in een bear market? Dan kun je spreiden en middelen tot je een ons weegt, maar dan ga je wel kopje onder.
De Nikkei is bv 20 jaar geleden begonnen met dalen en heeft sindsdien bijna 80% verloren. Japanners hebben weinig plezier kunnen beleven aan een dergelijke strategie.
Een tracker short bijmiddelen zou dan een beter alternatief zijn...
Wie zegt niet dat wij Japan achterna gaan?