Arne Petimezas - 30 september 2010, 13:30
De euro ondervindt weinig hinder van een nieuwe ronde van staatssteun aan Ierse banken, wat het begrotingstekort van Ierland doet stijgen tot 32 procent van het BBP.
De euro/dollar is naar de hoogste stand in meer dan 5 maanden tijd gestegen nadat beleggers zich minder zorgen maken over de financiën van Ierland. De euro/dollar noteerde aan het begin van de middag op 1,367 van 1,356 vanochtend. Spreads tussen 10-jarig Iers en Duits papier noteren vlak op 4,56 procent, vergeleken met 4,54 procent eerder op de ochtend.
De Ierse minister van Financiën Brian Lenihan ontkende vanochtend dat Ierland aansprak moet doen op het Europese noodfonds nadat bleek dat Anglo Irish en Allied Irish Bank miljarden aan extra kapitaal nodig hebben. Bloomberg meldde dat de kosten voor het redden van de Ierse banken en andere financiële instellingen kan oplopen tot tegen de 50 miljard euro. Volgens de Ierse centrale bank en het ministerie van Financiën kan Anglo Irish in totaal tussen de 29,3 tot 34 miljard euro aan staatssteun nodig hebben, blijkt uit een stresstest. Tot nog toe heeft de bank 22,9 miljard euro aan kapitaalinjecties van de staat ontvangen. Een andere omgevallend Ierse bank – Allied Irish Bank – heeft nog eens 3 miljard euro aan kapitaal nodig. Daarmee staat de teller voor Allied op 6,5 miljard dollar, waardoor de bank voor 90 procent in handen is van de staat.
Als gevolg van de nieuwe ronde aan staatsteun loopt het gat op de Ierse begroting dit jaar op van 14,3 procent van het BBP in 2009 tot 32 procent dit jaar, meer dan tien keer de EU-limiet van 3 procent. Zonder de extra steun aan de financiële instellingen zou het tekort dit jaar uitkomen op 12 procent.
De Ierse economie viel in het tweede kwartaal onverwacht terug in recessie met een krimp van het BBP van 1,2 procent, blijkt uit cijfers van het Ierse statistiekbureau. De economie van de eurozone groeide met 1,0 procent. Als gevolg van de recessie kromp de Ierse economie nominaal met 20 procent.
Spanje verliest laatste AAA-rating
Moody’s verlaagde vanochtend voorbeurs als laatste van de drie Amerikaanse kredietbeoordelaars de rating van Spanje. Moody’s zette de rating op Aa1 van Aaa bij een stable outlook. Analisten van Moody’s noemden gaven als reden van de verlaging onder andere de zwakke groeivooruitzichten van de Spaanse economie op. Moody's rekent voor de komende jaren op een magere stijging van het Spaanse BBP met 1 procent per jaar, vergeleken met 2 procent voor Duitsland en 1,5 procent voor Frankrijk.
Spreads tussen 10-jarig Spaans en Duits papier noteren vlak op 1,90 procent, tegen 1,91 procent vanochtend.
Door: Arne Petimezas, ABM Financial News.
Info@abmos.nl
Amsterdam: +31(0)20-845 40 59
Groningen: +31(0)50-711 39 93